A márciusi ifjak neve és életkoruk a forradalom idején
A márciusi ifjak neve és életkoruk a forradalom idején:
Ágai Adolf (12)
Bozzai Pál (19)
Bulyovszky Gyula (21)
Degré Alajos (28)
Emődy Dániel (29)
Farkas Lujza (Szathmáryné) (30)
Gaal Ernő (?)
Hamary Dániel (22)
Hatala Péter (16)
Hermann Rosenfeld (?)
Irányi Dániel (26)
Irinyi József (26)
Jókai Mór (23)
Kléh István (23),
Koplánszki Károly (18)
Korányi Frigyes (19)
Lehotzky Pál (27)
Nyáry Albert (20)
Oroszhegyi (Szabó) Józsa (26)
Pálffi Albert (28)
Petőfi Sándor (25)
Sebő Antal (18)
Sükei Károly (24)
Szathmáry Pál (?)
Szegfi Mór (23)
Szikra Ferenc (?)
Telepy Károly (19)
Vajda János (21)
Vasvári Pál (22)
Vidats János (22)
fotón: Thorma János (1870-1937) - Talpra magyar!
2023. March 15. 00:00
Harry S. Truman
1940-ben mondta!
"Ha azt látjuk, hogy a németek győznek, az oroszokat kell segítenünk, ha azt, hogy az oroszok, akkor a németeket, hadd irtsák egymást."
Harry S. Truman (1884-1972) - aki, az USA 34. alelnöke, majd 33. elnöke volt (1945-1953)
Az amerikaiak még büszkék is az ilyen, és a hozzá hasonló cinikusan haszonelvű vezetőikre - miközben kifelé teljesen mást "papolnak" - kioktatandó az egész világot
Ez a “demokráciára és a humanizmusra épülő amerikai mentalitás” igazi arca – Ez az USA Európa-politikájának az eszenciája ma is.
"d:\Pictures\Képek-Archiv2\Harry S. Truman - Usa - amerika elnök.jpg"
2023. February 26. 00:00
Magyar népszokások - Február 24 - Mátyás nap, Jégtörő Mátyás napja
Magyar népszokások - Február 24 - Mátyás nap, Jégtörő Mátyás napja
Február 24. Jégtörő Mátyás napja. A néphagyomány úgy tartja, ahol Zsuzsanna nem vitte el a fagyot, Mátyás töri meg a tél uralmát, vagy ha jeget nem talál, akkor csinál.
Főleg időjárási regulák fűződnek a naphoz.
„Mátyás ront, ha talál (jeget), ha nem talál, csinál (akkor faggyal köszönt be).
Mátyás apostol vértanúságának eszköze és ikonográfiai jelvénye a szekerce. A nép képzelete a Szent ünnepe és a közeledő tavasz között kapcsolatot teremtett: mintegy az apostol szekercéje töri meg a tél hatalmát.
Így tartja az alföldi Apátfalva népe is. A székelyföldi Csíkszentmártonban az a tréfás hiedelem járja, ha nem indul meg a jégzajlás, akkor Mátyás a jégtörő csákányát pár hétre még éleztetni adta.
Szent Mátyás apostolt Krisztus feltámadása után választották maguk közé a hűtlen Júdás helyére, hogy az Úrtól rendelt tizenkettes szám teljessé váljék. Júdeában, majd Etiópiában hirdette a hitet. A pogányok megkövezték, majd bárddal lefejezték.
Míg Dorottya neve a görögöknek "Isten ajándéka", addig Mátyás a biblia nyelvén jelenti ugyanezt. Amikor névnapja van, akkor lép a nap a halak jegyébe, és töri meg a jeget, hogy immár jöhet a tavasz.
Egyes magyar falvakban úgy tartják, ekkor osztja ki a madarak sípjait.
Mátyás feltöri a jeget; ha nem talál, akkor csinál, ha meg talál, akkor ront. A gazdálkodók, a természet közelében élő szőlősgazdák előtt ismert volt az időjárás és a termés szoros összefüggése. Azt is mondták, ha esik az eső, akkor elveri a jég a termést, a szőlő pedig savanyú lesz.
A halászoknak is jeles napja, ekkor kezdenek ívni a csukák. Az ezen a napon fogott csukát a nép "Mátyás csukájá"-nak nevezi, és egész évre bő hal-fogást ígér.
Régóta, az emberek, hirtelen időjárás változást vártak ettől a naptól. Egyes vidékeken azt tartják a Mátyás-napkor kikelő kiscsirke verekedős lesz.
2023. February 24. 00:00
Farsangi magyar népszokások - Vízszentelés, felszabadult mókázás, torkos csütörtök
Farsangi magyar népszokások – Vízszentelés, felszabadult mókázás, torkos csütörtök
A farsang a tavaszvárás ősi örömünnepe. A nagy evésekkel, ivásokkal a természetet is hasonló bőségre kívánták késztetni. A magyar farsangi szokások a középkorban honosodtak meg.
A farsang vízkereszt és hamvazószerda közé eső időszak, melyhez számtalan népi hagyomány kapcsolódik. A párválasztás mellett a farsang lényege a szabályok felrúgása és kigúnyolása. Az álarcok és a maszkok viselése is erre vezethető vissza: a névtelenség, az „arctalanság” biztosít mindenki számára féktelen mulatozást.
Vízkereszt napja mindig január 6-a. A bibliai hagyomány szerint a pap ekkor szenteli meg a tömjént és a vizet, melyet azután a kereszteléshez is használnak – innen ered a nap neve is.
Hamvazószerda azonban változó ünnepnap, mindig a húsvétot megelőző 40. nap. A hagyomány szerint a hamvazószerdát megelőző nap – húshagyó kedd – a farsang utolsó napja, amikor még gátlástalanul lehet lakomázni, mivel azután kezdődik a húsvétig tartó böjti időszak.
A szokások és hiedelmek zömének szempontjából többnyire farsangvasárnap, farsang hétfő és húshagyókedd alkotja az igazi farsangot. A záró három napot ” farsang farkának ” is nevezik.
Ezek a felszabadult mókázás igazi napjai. „Felkötjük a farsang farkát” – mondták még jó ötven éve is az idősebb emberek, ha farsang idején meglátogatták a rokonokat, barátokat, ismerősöket, vagy szórakozni mentek.
Régi hagyomány a Balaton-felvidéken az „asszonyfarsang”, melyet mindig farsang hétfőn rendeznek. Ekkor a lányok, asszonyok férfiruhába bújtak, és férfi módra mulattak egész nap.
A népi kalendáriumban különleges nap a hamvazószerda utáni csütörtök, amikor felfüggesztették a böjtöt, hogy elfogyaszthassák a megmaradt farsangi ételeket: ez volt a zabáló-, torkos- vagy tobzódó csütörtök.
2023. February 24. 00:00
Mátyás király szülőháza Kolozsvárott - Erdély
Mátyás király szülőháza Kolozsvárott - Erdély
580 éve, 1443. február 23. megszületett Kolozsvárott Hunyadi Mátyás, Hunyadi János kormányzó és Szilágyi Erzsébet második fiú gyermeke, dicső és hős királyunk.
“Háromszor repült az korona az égbe,
Háromszor is szállt az Mátyás szép fejére.
Így lőn az országnak vitéz jó vezére,
Derék magyaroknak dicső fejedelme.”
Mátyás király szülőháza – Kolozsvár legrégebbi emeletes háza, az Óvárban található gótikus stílusú műemlék.
A magyarság kultikus épülte.
fotó: Takaró László
2023. February 23. 00:00
A Magyar konyha ínyencségei – Túrógombóc
A Magyar konyha ínyencségei – Túrógombóc
Áttörjük gondosan a tehéntúrót, majd összegyúrjuk a tojásokkal és a búzadarával. Egy csipet só is kerülhet bele.
Állni hagyjuk a hűtőben 3-4 órát is, hogy megdagadjon a búzadara.
Vizes kézzel kis gombócokat formálunk belőle, és forrásban lévő enyhén sós vízbe tesszük, kifőzzük. Öt perc körülbelül mire a víz felszínére feljött gombócok átfőnek, de nézzünk meg egyet kettévágva, hogy megfőtt-e.
A kész gombócok rezgősek, óvatosan bánjunk velük. A zsemlemorzsát közben megpirítjuk olajon szép barnás színűre, és a kiszedett, lecsepegtetett gombócokat belehempergetjük.
A zsemlemorzsát egy nem zománcozott edényben, mindenféle zsiradék nélkül is szép barnásra piríthatjuk - a felesleges kalóriabevitel okán. :D
Tejfölt elkeverjük a porcukorral - ízlés szerint, ki mennyire édesen szereti. Porcukor helyett használhatunk mézet is.
kattints a képekre - érdemes!
2023. February 17. 00:00
Január 22 - A Magyar Kultúra Napja
Január 22 - A Magyar Kultúra Napja
A Magyar Kultúra Napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.
Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
2023. January 22. 00:00
Magyar emlékek a nagyvilágban - II. Magyar Hadsereg – Don-kanyarban elesett hőseinek emlékhelye - Bolgyirjevka - Oroszország
Németország
Magyar emlékek a nagyvilágban - II. Magyar Hadsereg – Don-kanyarban elesett hőseinek emlékhelye - Bolgyirjevka - Oroszország
Németország 1941. június 22-én megtámadta a Szovjetuniót, a villámháborúnak elképzelt hadjárathoz néhány nap múlva Magyarországnak is is csatlakoznia kellett.
A Budapestnek a hitleri hadigépezet támogatására a keleti frontra kellett vezényelnie a 2. magyar hadsereg alakulatait. A Don folyó mentén kiépített állásaikat az 1943. január 13-án megindult szovjet ellentámadás néhány óra alatt felmorzsolta, a Vörös Hadsereg offenzívája – amely időben egybeesett a sztálingrádi csata utolsó fázisával – valósággal eltüntette a föld színéről a mintegy kétszázezres magyar haderőt.
A hadtörténetírók a legnagyobb magyar katonai katasztrófaként jegyzik a Don menti csatát, amelyből csaknem 150 ezer katona soha nem tért haza. A szovjet áttörés helyszínén, a Voronyezstől 70 kilométerre fekvő Bolgyirjovka község mellett 1997 nyarán emlékhelyet avattak.
A környékbeli tömegsírokból mintegy kilencezer, a harcokban elhunyt és korábban a magyar csapatok által eltemetett katona földi maradványait helyezték végső nyugalomra az itt felállított kopjafák alatt. A térségben a Honvédelmi Minisztérium Hadisírgondozó Irodája – orosz partnerszervezetével, a Vojennij Memoriallal együttműködve – csaknem félszáz magyar katonatemetőt azonosított.
Ezek fennmaradásáról, illetve – Rudkinóban – központi magyar katonatemető létesítéséről kormányközi megállapodás született. Az emlékhely kiépítése 700 ezer dollárba került, a munkálatok egy részét az orosz fél végezte el, a szovjet államadósság törlesztése keretében.
A bolgyirjovkai emlékművet Törő György fafaragó művész – egykori katona, nyugállományú ezredes – tervezte és készítette. A felülnézetből a Szent Koronát idéző emlékhely középpontjában egy hármas halom emelkedik, rajta kopjafa, egy negyedtonnás, kétnyelvű feliratos márványkővel.
Félkörben további hat kopjafa áll, összességükben a honfoglalás hét törzsére, illetve – faragványaikkal – hét magyar tájegységre emlékeztetve.
Az avatáson a hivatalos magyar delegációk tagjai mellett részt vettek az Oroszországi Föderáció és a pravoszláv egyház helyi képviselői is, a magyar és orosz feliratú emlékhelyet a voronyezsi pópa is megszentelte. A bolgyirjovkai emlékoszlopot követően hat évnek kellett eltelnie, míg a Don-vidék egy másik települése, Rudkino közelében újabb, monumentális emlékművet avattak a II. világháborúban ezen a tájon elesett magyarok tiszteletére.
A rudkinói emlékhely voltaképpen egy közös hősi temető, ahová a szétszórt sok Don parti temetőből ide szállították az elesettek föltárt maradványait, és temették el tisztességgel az egykori honvédeket, munkaszolgálatosokat. Rudkino Voronyezstől 40 kilométerre délre fekszik, a 2. magyar hadsereg mintegy negyede alussza itt ma örök álmát.
A három hektáron elterülő sírkert díszkővel borított útja mentén fekete márványtáblák sorakoznak, rajtuk az elhunytak nevével. A központi kereszteket alkonyat után három erős reflektor világítja meg, így éjjelente a Don túlpartjáról, több kilométeres távolságból is látható a magyar emlékhely.
2023. January 12. 00:00
Dsida Jenő: Itt van a szép karácsony - Kormorán együttes előadásában - rövid VIDEÓ!
Ez Európa!
Dsida Jenő: Itt van a szép karácsony - Kormorán együttes előadásában - rövid VIDEÓ!
kattints a rövidke Videóra!
http://www.youtube.com/watch?v=mm2vmUjULcc
Itt van a szép karácsony
1929
Itt van a szép, víg karácsony,
Élünk dión, friss kalácson:
mennyi fínom csemege!
Kicsi szíved remeg-e?
Karácsonyfa minden ága
csillog-villog: csupa drága,
szép mennyei üzenet:
Kis Jézuska született.
Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat
minden szívet átitat.
Pásztorjátszók be-bejönnek
és kántálva ráköszönnek
a családra. Fura nép,
de énekük csudaszép.
Tiszta öröm tüze átég
a szemeken, a harangjáték
szól, éjféli üzenet:
Kis Jézuska született!
Dsida Jenő (1907-1938) - erdélyi költő
2022. December 25. 00:00
Babits Mihály: Karácsonyi ének - rövidke VIDEÓ!
Babits Mihály: Karácsonyi ének - rövidke VIDEÓ!
fotón: Gerard van Honthorst (1592-1656) - Jézus születése - a pásztorok imádása
"Lelkünkben gyujts pici gyertyát sokat.
Csengess éjünkön át, s csillantsd elénk
törékeny játékunkat, a reményt."
Karácsonyi ének - részlet
Babits Mihály (1883-1941) - költő, író, irodalomtörténész, műfordító
kattints a rövike VIDEÓRA!
https://www.youtube.com/watch?v=wQz7WSKZxy0
2022. December 25. 00:00