Amióta Medgyessy Péter bejelentette az árokbetemetés politikáját, egyre több - olykor teljesen jelentéktelen ügy - osztja meg a társadalmat. Az utóbbi napokat az önkényuralmi jelképek körüli parttalan és mindkét fél számára kilátástalan vita uralta, mintha az elmúlt hetvenegynéhány évben két különböző országban élt volna a helybéli lakosság.
S nemcsak azon megy a huzakodás, hogy az önkényuralmi jelképeket hordják avagy nem, kitűzzék, kiragasszák, kiszögezzék, netán levegyék, bevonják, rejtegessék, hanem azon is, hogy mi tekinthető önkényuralmi jelképnek, szűkítsék-e törvényben meghatározott körét vagy kibővítsék, esetleg mindenki felejtse el az egészet, s keressen jobb elfoglaltságot magának.
Pedig - mint említettem volt - törvényben írták elő, mi számít tiltott szimbólumnak, mégis évek óta perlekednek egymással a polgárok, hogy az Árpád-sávot vagy a haza szolgálatáért plecsnit helyénvaló-e nyilvánosan mutogatni, de akárcsak emlegetni is.
Ezek látványa is súlyos lelki traumát okozhat, nem csak a szvasztika vagy a vörös pentagram, ám ha a tiltásnak a fájdalom-, esetleg a rémületkeltés a kritériuma, akkor nemcsak a vizuális szimbólumokra kell figyelnünk, hanem gondoljunk arra, hogy egy-egy szó használatával, verbálisan is fájdalmat gerjeszthetünk.
Bizony, vannak önkényuralmi kifejezések is.
... A szavak félelmet keltő volta döntően az életkortól függ, kisebb részben a kultúrától és a környezettől.
Ugró Miklós
Magyar Nemzet
Alig burkolt fenyegetés van az MSZP komisszáros, propagandistás terveiben. (...) Most volt Sztálin halálának hatvanadik évfordulója. De vele halt-e a sztálinizmus? Ha ezeket a gyűlölködő kirohanásokat nézzük, élőbb, mint húsz évvel ezelőtt. A politikai ellenfél ellenségnek tekintése, a vélt fenyegetésekre, a népi demokrácia veszélyeztetésére való hivatkozással forradalmi terror alkalmazása, a sötétben bújkáló reakció elleni mozgósítás mind-mind a marxista-leninista-sztálinista eszmevilág hagyatéka.
Megyeri Dávid
Magyar Nemzet
Szenzációs középkori magyar képek
M S mester, (M. S. mester) a késő középkori magyarországi festészet legkiválóbb mestere. Személyéről a monogramon kívül szinte semmit sem tudunk.
Egy újabban felfedezett 1507-es selmecbányai oklevél alapján M. S. egy Sebestyén nevű, magyar festő volt, akinek művészete Schongauer, Dürer és főként Grünewald stílusával rokon.
Csupán hét képe ismert. Ezek 1500-1510 közt készültek, és egykor a selmecbányai Szent Katalin katolikus templom főoltárát díszítették.
Az oltár képeiből ma egy kép, a Vizitáció című, a Nemzeti Galériában, a Jézus születése című kép a hontszentantali plébániatemplomban, négy kép pedig, az Krisztus az Olajfák hegyén, a Keresztvitel, a Kálvária és a Feltámadás című az esztergomi Keresztény Múzeumban található. A Királyok imádása című táblakép a 19. század végén egy lille-i múzeumba került.
Fennmaradt művein a táj részletes ábrázolása, természet és ember harmóniája jellemző, emiatt a dunai iskola stílusirányzatába sorolható.
Patrióta Európa Mozgalom
http://www.youtube.com/watch?v=-mfkGkhvd5U
Lehet, hogy gyenge még a hangunk Lehet, hogy léptünk még bizonytalan, De indulunk a szépet, jót akarjuk, Érezzük, hogy hitünknek szárnya van. Juhász Gyula
A köztársasági elnök szerint német partnerei nem kaptak kellően pontos tájékoztatást az alaptörvény módosításáról. „Ezt a hiátust igyekeztem pótolni” – mondta Áder János a Guido Westerwelle német külügyminiszterrel, majd Angela Merkellel folytatott megbeszélése után. Hangsúlyozta: a felmerült kérdésekkel kapcsolatban igyekezett „pontos, kimerítő, jogi választ adni”.
Az államfő ezenkívül elmondta: a német kancellár nagyon fontos eredménynek tartja a német–magyar gazdasági kapcsolatok kedvező alakulását, ugyanakkor felkérte őt, hogy közvetítse álláspontját, miszerint „nagyobb figyelmet kellene fordítani a jövőben a jogszabályok biztonságára, a jogbiztonságra, a kiszámítható gazdasági környezetre, mert a jogszabályok viszonylag gyakori változtatása” nem teszi „minden körülmények között kiszámíthatóvá a magyar gazdaságot”.
A német külügyminisztérium szóvivője a találkozóról beszámolva közölte: a tárcavezető és a magyar államfő az „alkotmányvitáról” is tárgyalt. A felek erről „nyílt párbeszédet” folytattak, és az eszmecsere során „egymásnak meglehetősen ellentmondó” véleményeket fogalmaztak meg.
Áder János a külügyminisztériumi közleményre vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva hangsúlyozta: politikai tárgyaláson „teljesen természetes”, hogy nem mindenben értenek egyet a felek. Románia és Bulgária schengeni csatlakozását például Németország nem támogatja, Magyarország viszont igen. „Azért beszélgetünk egymással, hogy az érvek, ha nem is azonnal, és nem közvetlenül a tárgyalások során, de folyamatosan beépülve a politikai kommunikációba hassanak a másik fél gondolkodására” – mondta az államfő.
A köztársasági elnök elmondta: az alkotmányozási viták „általában nem egy-két nap alatt csengenek le”, és ez valószínűleg ezúttal is így lesz. Előző napi nyilatkozatát megerősítve hozzátette: „a még nyitott kérdésre nem innen, Berlinből kívánok válaszolni”, hanem majd Magyarországon.
MTI, mno, Patrióta Európa Mozgalom
A kedves elvtársaimmal beköszönő román vendég személyénél álljunk meg egy pillanatra. A magyarul elmondott három szó (Jó napot kívánok!) szép gesztus, de kár, hogy eddig otthon nem sikerült ezzel megtisztelnie másfél milliónyi magyar ajkú állampolgárát. Helyette az általa vezetett kormány hozott sok magyarellenes intézkedést – igaz, vendéglátója, a lánglelkű Mesterházy szerint amit ő tesz Bukarestben, az nem nacionalizmus, hanem hazafiság.
Ez volt az a pont, amikor kinyílt a bicska a zsebemben. Ez hát az MSZP által (az RMDSZ ministrálásával) Kolozsváron nagy garral beharangozott nemzetpolitikai fordulat – a hazai jobboldalt szemrebbenés nélkül lenácizó szocialistáknak a nyilvánvaló magyargyűlölet –, ha a szomszédból jön és a kisebbségben élő nemzettársaink ellen irányul – mindössze dicséretes hazafiság.
Ha valaki viszont itthon emel szót a saját nemzete mellett, az maga a tömény fasizmus.
Lukács Csaba
Magyar Nemzet, Patrióta Európa Mozgalom
Magyar Nemzet: Mára kiderült, hogy a Fidesz-székház múlt heti elfoglalásában nemcsak néhány, Bajnai Gordonhoz köthető aktivista volt jelen, hanem a résztvevők akár harmada is a volt miniszterelnököt támogató szervezetek tagjai közül került ki.
Újra amerikai nyomás nehezedik a kormányra, most éppen az alaptörvény negyedik módosítása ürügyén, amellyel kapcsolatban legutóbb a külügyi szóvivő fejezte ki aggodalmait. A jelenleg Londonban tartózkodó Bajnai Gordon közismerten élvezi Washington, Soros György és Charles Gati támogatását, aki már tavaly kijelentette
Washington újabb és egyre erősebb nyomást gyakorol a magyar kormányra, most éppen az alaptörvény negyedik módosítása miatt, amelynek ürügyén az elmúlt napokban számos utcai megmozdulás, például a Fidesz-székház elfoglalása is történt.: ha demokratikus módon nem, akkor másképpen is el lehet mozdítani az Orbán-kormányt.
A Fidesz szerint a jelenleg Londonban tartózkodó Bajnai Gordon fémjelezte Együtt 2014 állt az akció mögött. Bár az immár párttá vált Együtt 2014 visszautasította ezt, kiderült: annak két alapító szervezete, a Milla és a Szolidaritás a legnagyobb közösségi portálon élőben koordinálta az eseményeket, illetve mozgósította a székházat elfoglaló fiatalokat, akik közül többen az amerikai támogatást élvező Hallgatói Hálózat tagjai voltak.
Közismert, hogy Bajnai Gordon Washington támogatását élvezi, a Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszterhez kötődő Center for American Progress (CAP) a kezdetektől támogatja az általa létrehozott Haza és Haladás Alapítványt. A CAP ötletgazdája és egyik támogatója Soros György.
Bajnai Gordon mindemellett maga mögött tudhatja Charles Gati magyar származású politológiaprofesszor támogatását is, aki tavaly a 168 Órának adott interjújában kijelentette: „Igenis vannak lehetőségek arra, hogy a kormányt – ha lehet, demokratikus módon, ha nem lehet, másképpen – elmozdítsák. Nem hiszem, hogy Európa közepén hosszú távon fennmaradhatna egy kézi vezérelt politikai és gazdasági rendszer.”
mno.hu, Patrióta Európa Mozgalom
A bukaresti vendéget egyébként nem szeretném bántani, szakértően hozzáérteni vágyó politológusként még tisztelem is azért, amit pár perc alatt elért Budapesten a Magyar Szocialista Párt nagygyűlésén: így magyar tapsra, magyart régen aláztak.
Máté T. Gyula
Magyar Hírlap, Patrióta Európa Mozgalom