Dél-Hargita Zarándoktúra Alcsíkban - Székelyföld - Erdély - HD minőségű rövid VIDEÓ!

                          

Dél-Hargita Zarándoktúra Alcsíkban - Székelyföld - Erdély - HD minőségű rövid VIDEÓ!
 
Ismerjük meg Kárpát-hazánkat! Nézzük meg ezt a rövidfilmet is - ismerjük meg gyökereinket!
Osszuk meg ezt az anyagot is, hogy sokakhoz eljuthasson!
 
kattints a rövid VIDEÓRA - érdemes! https://www.youtube.com/watch?v=3T2e4xx4oWw

2016. March 15. 00:00

Kormorán együttes: Nemzeti dal - Hangfelvétel!

Nemzeti dal című vers keletkezéséről
Tolcsvay László megzenésített változatát a Kormorán együttes adja elő - Hangfelvétel!

kattints a hangfelvételre:! 
http://www.youtube.com/watch…

A Nemzeti dal azok közé a művek közé tartozik, amelyeknek nemcsak irodalmi értékük van, hanem történelmünk formálásában is jelentős szerepük volt.

1848. március 13-án írta Petőfi a verset, a legismertebb magyar versek egyikét. Eredetileg március 19-én akarta elmondani.

Az Ellenzéki Kör ekkorra tervezte, hogy a Rákos mezején megünnepli a párizsi forradalom kitörését. Petőfi azonban a bécsi forradalom hírére március 15-én a Pilvax kávéházban gyülekező fiatalokkal együtt felgyorsította az eseményeket, és elszavalta versét.

Pesten is kitört a forradalom. A Nemzeti dal a szabad sajtó első terméke. A forradalmi ifjúság által lefoglalt nyomdában kinyomtatták, és röpiratként terjesztették.

2016. March 15. 00:00

Ki a magyar?

                                       


Ki a magyar?
 
"Egy népet nem a testi hasonlóság, hanem a közös múlt, a hasonló gond, az egy haza levegője egyesít s választ el egy más múltú és más jelenű néptől.
 
Magyar az, akinek nyelve és esze magyarul forog. Becsületesen nem lehet más vizsgát találni arra, hogy kit tartsunk igazán magyarnak.
 
Nem könnyű vizsga ez. Sokkal nehezebb annál, ami elé a fajta testi jegyeinek kutatói állítják az embert. Itt a lelket kell kitenni."
 
Illyés Gyula (1902-1983) - háromszoros Kossuth-díjas magyar költő, író, drámaíró, műfordító, lapszerkesztő

2016. March 15. 00:00

Csak a gyenge szereti önmagát, az erős egész nemzetet hordoz szívében!

                                 


"Csak a gyenge szereti önmagát, az erős egész nemzetet hordoz szívében!"

Széchenyi István (1791-1860) - polihisztor,  politikus, író, közgazdász, a Batthyány-kormány minisztere

2016. March 14. 00:00

Hungarikumok – Magyar rajzfilmek – Magyar népmesék – Péter és Pál – rövid VIDEÓ!

Hungarikumok – Magyar rajzfilmek – Magyar népmesék – Péter és Pál – rövid VIDEÓ!
 
kattints a VIDEÓRA és a képekre!
http://www.mesek.tv/magyar-nepmesek/magyar-nepmesek-peter-es-pal.html

2016. March 13. 00:00

Észak Hargita - Emberek a havason - Székelyföld - Erdély - HD minőségű rövid VIDEÓ!

                        Ismerjük meg Kárpát-hazánkat! Nézzük meg ezt a rövidfilmet is - ismerjük meg gyökereinket! Osszuk meg ezt az anyagot is, hogy sokakhoz eljuthasson! kattints a VIDEÓRA és a képekre - érdemes! https://www.youtube.com/watch?v=PUnIGxO50Zo

2016. March 13. 00:00

Mégis elültetném az almafámat

                               


"Még ha biztosan tudnám is, hogy a Föld holnap darabjaira hullik, mégis elültetném az almafámat."

Luther Márton (1483-1546) -  a protestáns reformáció szellemi atyja, lelkész, reformátor; Ágoston-rendi szerzetesként lett teológus és professzor, a wittenbergi egyetem bibliatanára

2016. March 13. 00:00

Hungarikumok - Zsolnay porcelán - Díszedény - Csalikorsó - 1880

Hungarikumok - Zsolnay porcelán - Díszedény - Csalikorsó - 1880
De mi is az a csalikorsó? Olyan vicces, furfangos edény, melynek célja nem a praktikusság, hanem sokkal inkább a vendégek megtréfálása és a fazekasmester ügyességének bizonyítása.
 
A fenti képeken rögtön feltűnik, hogy bizony ebből a korsóból nem lehet egykönnyen kiönteni a benne levő folyadékot!
 
A nyakán levő lyukakból mindenfelé folyik a bor vagy pálinka, csak a poharakba vagy a szomjas ember szájába nem!
Pedig az lenne a feladat, hogy igyuk ki a benne levő nedűt.
 
"Csalikorsó vagyok,
Jó bort tartogatok,
Aki megtalálja lyukamat,
Megihatja boromat."
szól a népi rigmus.
 
Bizony, a rejtély titka az elsőre csak funkciótlan díszeknek tűnő, a nyélen és a szájon található "rügyek". Más kancsókon is találhatók ilyenek, sőt, néha tényleg ezekből lehet inni.
 
Az ilyen kancsók nagy részének az a titka, hogy bizonyos lyukakat az ujjainkkal be kell fogni és így valamelyik szabadon maradón keresztül ki lehet szívni a korsó tartalmát.
 
Nem szabad megdönteni, mert akkor vagy leöntjük magunkat vagy a belül található titkos járat a levegőbe kerül. Sokszor egy kéz nem is elég a művelethez, olyan távol helyezkednek el a befogandó lyukak, hogy mindkét kéz ujjaira szükség van.

2016. March 12. 00:00

M. S. Mester - Keresztvitel - Selmecbánya - Felvidék - 1506

                                          M S mester, (M. S. mester) a késő középkori magyarországi festészet legkiválóbb mestere. Személyéről a monogramon kívül szinte semmit sem tudunk. Egy újabban felfedezett 1507-es selmecbányai oklevél alapján csaknem biztos, hogy M. S. egy Sebestyén nevű, valószínűleg magyar festő volt, akinek művészete Schongauer, Dürer és főként Grünewald stílusával rokon.

2016. March 12. 00:00

Undi Mariska (1877-1959) festőművész munkáiból

Undi Mariska (1877-1959) festőművész munkáiból

Frissítve: 2 másodperce
 
Undi Mariska (1877-1959) festőművész munkáiból

Hat gyerekes győri családból származott, édesanyja figyelt fel lánya tehetségére, és ezért eladták a házukat, hogy Budapestre költözhessenek, ahol a kislány megfelelő oktatásban részesülhet. 

Ugyanígy gondoskodott többi gyermeke taníttatásáról, a család minden vagyonát erre költötte.
Mariska a budapesti Képzőművészeti Akadémián Székely Bertalan tanítványaként (regionális érdekesség a festő szadai műhelye) tanult. 

Itt ismerkedett meg Kriesch Laurával, a festő Körösfői-Kriesch Aladár testvérével, s rajta keresztül került kapcsolatba a gödöllői művészteleppel.

1904-ben Angliába és Franciaországba ment tanulmányútra, az angol Art Nouveau és az Arts and Crafts mozgalom nagy hatással volt rá, később Nagybányán tökéletesítette festészetét. 

A gödöllőiek tevékenységével Körösfői munkáit látva ismerkedett meg, s korai korszakára nagy hatással volt a műhelyhez fűződő szoros kapcsolata. Ekkor ébredt föl népművészeti érdeklődése; székely motívumokat gyűjtött, melyek rajzokként és tanulmányokban, elemzésekben is napvilágot láttak.

1913-ban kinevezték a fővárosi Iparrajziskola tanárává.

Undi Mariska független művész volt, aki szinte minden műfajban felvette a versenyt a Gödöllői művésztelep vezető mestereivel.

Falképeket festett, üvegfestményeket, kiváló enteriőröket, játékokat tervezett. A gödöllői művésztelephez tartozott, szőnyeget is tervezett a műhely számára.

Saját műhelyét 1924-ben nyitotta meg Magna Ungaria néven. Érdekelte a népművészet, gyűjtőutakat tett Matyófölfön, Kalotaszegen és a Sárközben, a magyar népi hímzésekről Magyar hímvarró művészet címen könyvet adott ki 160 rajzzal és 107 fényképpel (1934), a tízkötetes Magyar Kincsesláda című sorozatában pedig népművészeti gyűjteményét adta közre (1937), amelynek köteteiben igyekezett megőrizni a népművészet eredeti technikáit és a feledésbe merült régi motívumokat. 

Egyik legnagyobb megbízatása a budapesti Tűzoltó utcai kórház és a Dózsa György úti Népszálló freskóinak és faliképeinek elkészítése volt. (1919 és 1911). 

Meseillusztrációi közül kiemelkedik a Régen c. mesekönyv, de több tankönyvet is illusztrált.

Az 1930-as években folytatta néprajzi gyűjtő tevékenységét és pedagógia munkásságát. Művészeti hagyatékát a Gödöllői Városi Múzeum 1995-ben vásárolta meg.

kattints a képekre - érdemes!

2016. March 10. 00:00
<< Első< ElőzőKövetkező> Utolsó>>

182. oldal/866