Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Semmelweis Ignác (1818 – 1865) - Az anyák megmentője

                              

 
 
Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Semmelweis Ignác (1818 – 1865) - Az anyák megmentője
 
A lelkiismeretesség, a kötelességtudás és az önzetlenség mintaképe. Pénzszerzés, dicsőség vágya sosem vezérelte. Éjjel-nappal a szenvedők rendelkezésére állt.
 
Jó megfigyelőképessége és tapasztalatai, valamint a statisztikai adatok helyes értelmezése alapján Semmelweis lényegében az antiszeptikus (fertőzést megelőző) eljárást vezette be a kórházi szülészetben, ezzel jelentősen csökkentetve a gyermekágyi láz okozta halálozási arányt.
 
Megfigyelte, hogy a klórvizes kézmosás megszünteti a boncolás utáni hullaszagot. Osztályán előírta a klórvizes kézmosást, jóllehet a kórokozó baktériumokat még nem ismerte.
 
Szerencsére a klóros víz a kézre tapadt baktériumokat is elölte. Módszerének elterjesztése érdekében szélmalomharcot vívott az akkori orvostársadalom tekintélyes képviselőivel.
 
Ragaszkodott a kórtermek rendszeres takarításához, szellőztetéséhez, napoztatásához és a gyakori ágyhuzatcseréhez. A takarékossági szempont kerekedett felül, a szennyes ágynemű rendszeres cseréi miatt elbocsátották.
 
Eljárását sajnos így mások nem is alkalmazták. Hasznossága csak a kórokozók felfedezésével nyert bizonyítást.
 
Ma világszerte a legnagyobb hatású egykori orvosok között tartják számon.
 
kattints a képekre!

2016. March 10. 00:00

Titkos napló - részlet

                     

 

"Nézd a nagy neveket a lexikonban. Minden élet ostoba s hasztalan s keserves izgalmak sora. De még inkább rávilágít erre a régi levelek gyűjteménye. Mind öröknek érzi ezt a földi életet, csak arra nem gondol egy sem, hogy ha a pénz értékes, a nyugalom, a lélek csendessége még inkább az"

Titkos napló - részlet

Gárdonyi Géza (1863-1922) - író, költő pedagógus, újságíró

2016. March 09. 00:00

Ha menthetetlenül egyedül vagy

                   


"Vannak az életben pillanatok, amikor menthetetlenül egyedül vagy. Ilyenkor hiába van társad, hiába van családod, hiába vannak barátaid: egyedül vagy.
 
Bizonyos kérdéseket egyedül kell megoldanod, senki nem segíthet rajtad, senki helyetted el nem végezheti.
 
Kifejezhetem ezt úgy is, hogy vállalnod kell valamit az életből, valami kockázatot, valaminek a felelősségét, egyedül, a magad erejéből."
 
Wass Albert (1908-1998) - író és költő

2016. March 09. 00:00

Benczúr Gyula (1844-1920) - festőművész munkáiból

               

Benczúr Gyula (1844-1920) - festőművész munkáiból

 
Benczúr Gyula (1844-1920) - festőművész munkáiból

Korának egyik legnagyobb festője. A Magyar Tudományos Akadémia tiszteleti tagja. 19. századi magyar akadémikus történeti festészet kiemelkedő alakja. 

Pályájának korai szakaszát a biedermeier stílusú arcképek, a romantikus életképek, illetve a Karl von Piloty festészetének hatását magukon viselő történelmi tárgyú képek jellemzik. 

Első sikerét Hunyadi László búcsúja című képével érte el 1866-ban. 1875-ben a történelmi festészeti verseny nyertese lett 
Vajk megkeresztelése című képével. 

Utolsó alkotói korszakát a monumentális történelmi kompozíciók jellemzik. A millenniumra 1896-ban megfestett Budavár visszavétele című műve a műfaj egyik legjelentősebb alkotása. 1900-ban a párizsi világkiállításon első díjat nyert.

kattints a képekre - érdemes!

2016. March 07. 00:00

Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Mihály Dénes (1894-1953)

                                   

 

Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Mihály Dénes (1894-1953)
 
1929-ben először a világon, mozgó televíziós közvetítést adott. A televíziós készülékek gyártására vállalatot alapított.
 
1935-ben E. H. Traub fizikussal továbbfejlesztette rendszerét, ez volt a forgótükrös, kis kapacitású Kerr-cellával, mint fényrelével dolgozó Mihály-Traub-féle vevőkészülék.
 
Ő tekinthető a mai értelemben vett hangosfilm feltalálójának is. Hangosfilmje egyrészt 35 mm szélességű normálfilm-szalagra készült, másrészt technikailag jó hangrögzítést biztosított.

2016. March 07. 00:00

Őshonos háziállataink - Magyar parlagi kacsa

                         

 

Őshonos háziállataink - Magyar parlagi kacsa 

A XX. század elején a magyar parlagi kacsát már ősi magyar fajtaként említik. A vízközeli falusi, tanyasi gazdaságok egyik legfontosabb baromfiféléje volt. A tájegységeknek kialakultak a saját típusaik. A leggyakoribb a fehér szín volt. A "színes", vagyis a tarka, vadas színű kacsa kisebb rangúnak számított, pedig ez a fajtaváltozat őrizte meg leginkább a magyar kacsa ősi formáját. Állománya erősen lecsökkent, Erdélyben és az alföldi tanyákon találhatóak kisebb állományai. 2004 óta a magyar kacsa a védett háziállataink közé tartozik.

kattints a képekre - érdemes!

2016. March 07. 00:00

Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Bíró László (1899 -1985)

                     

 

Világhírű magyar tudósok, feltalálók - Bíró László (1899 -1985)
 
A magyar feltalálók világraszóló sikereinek egyik jelképes alakja. Eredetileg újságíró volt Budapesten.
 
Golyóstoll találmányára egy véletlen vezette. Saját előadása szerint egy íróasztalon felborult a tintásüveg és az ott tartott apró golyók végigszaladtak a tintán, nyomot rajzolva.
 
Ez adta az ötletet, hogy először egy nagyméretű toll hegyeként alkalmazzon golyót, amit ládaszignáló tollnak használt. Az 1931. évi Budapesti Nemzetközi Vásáron ezt bemutatta, később kisebb méretben írótollnak is alkalmazta.
 
Angol nyelven ma is biro pennek vagy rövidítve bironnak nevezik a golyóstollat, illetve a találmányán alapuló védett márkát.
 
Bíró László volt hipnotizőr, grafológus, autóversenyző, biztosítási ügynök és vámügyintéző, foglalkozott festészettel, szobrászattal is.
 
Találmányai az egész világon ismertté tették: a golyóstollon kívül, az autókba építhető automata sebességváltó is nevéhez fűződik.
 
kattints a képekre - érdemes!

2016. March 07. 00:00

Vagy mi, vagy senki - A Dalai Láma bölcsessége mintha éppen nekünk, mai magyaroknak szólna - a mi érdekeinket rajtunk kívül soha senki nem fogja képviselni

                                   


"Mindenki maga irányítja sorsát; mi magunknak kell megteremtenünk boldogságunk okait. Csak mi tartozunk ezért felelősséggel, senki más."

Dalai Láma

2016. March 07. 00:00

Az Országház - a világ leszebb parlamentépülete - Budapest

Az Országház - a világ leszebb parlamentépülete - Budapest
 
Az épület felépítéséről az Országgyűlés törvényt alkotott 1880-ban.
 
Több kiváló építész jelentkezet a pályázatra. 1883. február 1-jén járt le a kiírás határideje, ekkorra tizenkilenc terv érkezett be.
 
Steindl Imre terve valósulhatott meg végül is, mely a historizáló eklektika jegyében született - barokk alaprajzú, barokk tömeghatású épület, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú épület.
 
Ez a monumentális építmény a bécsi neogótika szellemében épült, világosan érzékelhető rajta Steindl bécsi mesterének, Friedrich von Schmidtnek hatása.
 
Ugyanakkor Steindl teljességgel egyedit alkotott, amikor a barokk alaprajzot és tömegkompozíciót szintetizálta a tiszta csúcsíves neogót építkezési stílussal.
 
Az épület mind külső tömeghatásában, mind belső enteriőrjében méltán tekinthető a 19-20. század fordulója egyik nagy alkotásának az európai kontinensen.
 
Az Országház éppen úgy hazánk fővárosát reprezentáló épületté vált, mint Sir Charles Barry londoni parlamentje a brit fővárosnak.
 
A magyar állam ezeréves fennállásának alkalmából, annak millenniumi esztendejében, 1896. június 8-án tartotta az új, még épülő parlamenti épületben az Országgyűlés első ülését.
 
kattints a képekre - gyönyörűek!

2016. March 06. 00:00

Arany János: Családi kör - Elmondja Gáti József - rövid VIDEÓ!

Arany János: Családi kör - Elmondja Gáti József - rövid VIDEÓ!

 

"Este van, este van: kiki nyugalomba!

Feketén bólingat az eperfa lombja,

Zúg az éji bogár, nekimegy a falnak,

Nagyot koppan akkor, azután elhallgat.

Mintha lába kelne valamennyi rögnek,

Lomha földi békák szanaszét görögnek,

Csapong a denevér az ereszt sodorván,

Rikoltoz a bagoly csonka, régi tornyán..."

 

Arany János (1817-1882) - költő

 

kattints a VIDEÓRA - érdemes!

https://www.youtube.com/watch?v=_1LV-eOv76Y

fotó Arany, gáti



2016. March 05. 00:00
<< Első< ElőzőKövetkező> Utolsó>>

183. oldal/866